BluePink BluePink
XHost
Oferim servicii de instalare, configurare si monitorizare servere linux (router, firewall, dns, web, email, baze de date, aplicatii, server de backup, domain controller, share de retea) de la 50 eur / instalare. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.

Activitati extracurriculare

•

Cadrele didactice participa alaturi de elevi la numeroase activitati extracurriculare:

- Ziua internationala a educatiei
      - Saptamana educatiei globale
      - Educatie pentru sanatate in scoala romaneasca
      - Datini si obiceiuri de Craciun
      - Luceafarul poeziei romanesti, Mihai Eminescu
      - Unirea face puterea
      - Ziua Mondiala a Femeii
      - Ziua Mondiala a Teatrului
      - Concursul National de Proiecte de Mediu
      - Ziua Europei
      - Ziua Internationala a Copilului
      - Educatia rutiera, educatia pentru viata
      - Concurs national de reviste scolare
      - Festivalul Sanselor Tale
      - Sesiune interjudeteana de referate si comunicari stiintifico- metodice "Alternative la concursurile olimpada"
      - Sesiune judeteana de comunicari stiintifice "Metode activ- participative folosinte in lectiile de predare- invatare- evaluare a istoriei si geografiei din invatamantul primar"
      - "Festivalul Prieteniei"- concursuri interscolare, simpozioane, mese rotunde, expozitii, prezentari de portofolii, prezentari Power point, proiectie filme documentar
      - Concurs judetean de creatie literara, clasa a IV-a, "Prieteni fara frontiere"
      - Concurs judetean de creatie plstica, clasele I- III, "Vino sa cunosti Romania!"
      - Concurs scolar interjudetean "Istetila"- Concurs scolar interjudetean "Copiii, florile educatiei"
      - Sesiunea interjudeteana de referate si comunicari stiintifico- metodice "Educatia nonformala, premisa a invatarii active"  Protecția Mediului Olt

PARTICIPĂRI LA SESIUNI DE COMUNICĂRI ŞTIINŢIFICE, simpozioane si congrese internationale
      Anii şcolari 2006- 2007 si 2007- 2008
      1-5 noiembrie 2006, Participarea la Congresul European al Profesorilor de Limba Franceza, Viena-Austria- Profesor IORDANA MARIA

Mai , 2008- Sesiunea Judeţeană de referate şi comunicări “Metode activ- participative folosite în lecţiile de istorie şi geografie din învăţământul primar”,  Prof. Teşileanu Gabriela
      La nivel interjudeţean:
      ·      Simpozionul interjudeţean “Elena Farago- poezia copilăriei”, Craiova, 27.III.2008.
      ·      Sesiunea interjudeţeană “Formarea elevului  ca receptor şi creator de cultură prin orele de educaţie plastică”, 23.V.2008.
      La nivel naţional:
      ·      “Aptitudinea matematică la elevii claselor I-IV”, 16 IV.2008.
      La nivel internaţional:
      ·      “Cultura- formă supremă de identitate naţională”, 15- 16.XII.2007.

Anul şcolar 2008- 2009
      PARTICIPĂRI LA SESIUNI DE COMUNICĂRI ŞTIINŢIFICE
      La nivel naţional:
      ·      Congresul Naţional al Învăţătorilor, 6- 7 septembrie 2008, Bucureşti, Palatul Parlamentului.
      ·      Sesiunea Naţională de Referate şi Comunicări metodico- ştiinţifice “Aptitudinea matematică la elevii claselor I-IV” cu lucrarea “Aprecieri critice asupra curriculum-ului la disciplina matematică la ciclul primar”, Slatina, mai 2008.
      La nivel interjudeţean:
      ·      “Românii de dincolo de noi”, desfăşurat în 10.XII. 2008 la Alexandria.
      ·      Festivalul prieteniei “Copiii, florile educaţiei”, ediţia a X-a, 23 mai 2009.
      ·      “Etnografia şi folclorul- pietre nestemate din lada de zestre a românilor” cu lucrarea “Măştile populare. Jocuri cu măşti”, “8 martie 2009, Slatina.
      La nivel judeţean:
      ·      Sesiunea Judeţeană de referate şi comunicări “Metode activ- participative folosite în lecţiile de istorie şi geografie din învăţământul primar”

Anul şcolar 2009- 2010
      La nivel:
      ·      interjudeţean: „Pandurii lui Tudor”, 28 nov. 2009,
                         iniţiator: Şcoala „Tudor Vladimirescu” Drăgăşani, Vâlcea
      ·      internaţional: „Congresul cadrelor didactice din România şi al cadrelor didactice române de peste hotare- al XXX-lea Congres al A.G.I.Ro.- sept. 2009,
                        iniţiator: A.G.I.Ro.
      ·      internaţional: „Standarde de calitate în educaţie”- 14 ian. 2010,
                           iniţiator: Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina, Olt

Clasa a II-a B
      Anul şcolar 2009- 2010